Nattvandrare på Vasa Real

Hej vårdnadshavare på Vasa Real!

Det här är ett brev från Nattvandrande föräldrar.

En vårdnadshavare på Vasa Real startade den här gruppen för mer än 15 år sedan.

Det är vårdnadshavare och andra anhöriga som promenerar i Vasastan på fredagskvällar. Det är inte bara vårdnadshavare från Vasa Real, men det har blivit så att det alla år har varit någon från vår skola som har drivit det.

Vårt syfte med vandringarna är att det ska finnas en vuxennärvaro i vår stadsdel, så att det ska kännas tryggt för våra ungdomar att vara där. Naturligtvis vill vi också ha lite koll på att de inte använder alkohol eller narkotika.

Vi samlas på fredagar kl. 21:00 utanför Inferno Online, Odengatan 60

Vi går alltid tillsammans, är vi många vårdnadshavare så kan vi dela upp oss i grupper. Vi promenerar i parkerna och på skolgårdarna.

Vill du vandra med oss? Skriv till nattvandrarevasastan@gmail.com så kommer du med på listan och får en inbjudan till vandringen. Följ med oss en, två eller tre gånger per termin, det bestämmer du själv.

Samordnare Lena Falk

Dela:
Kategorier: